KALİTE POLİTİKASI

Palkos Trading Company, ilgilendiği tüm sektörlerde çağdaş  teknolojik yenilikleri müşterilerine taşımayı, dünya çapında bir kuruluş olmayı, bunu gerçekleştirirken de satış ve satış sonrası hizmetleri ile müşterilerinin beklediği kaliteyi ve memnuniyeti sağlamayı en önemli prensipler arasında saymaktadır. Bu prensipler doğrultusunda satış ve pazarlama örgütlerini geliştirmeyi, personel ve müşteri eğitimine önem vermeyi ilke edinmiştir. Buna bağlı olarak;

 

1. Palkos Trading,  müşterilerinin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan, uluslararası kabul görmüş ürünleri müşterilerine sunar. Bunun sonucu olarak müşterilerinin memnuniyetlerini en üst düzeyde tutar.
 

2. Palkos Trading,  mevcut kalite yönetim sisteminin şartlarına uymanın yanısıra, bu sistemin etkinliğini de sürekli olarak iyileştirmek için çalışmalarına aralıksız devam  eder.
 

3. Palkos Trading, müşterilerinin proseslerini sürekli olarak iyileştirmesine ve ürünlerinin görünüm, değer ve fonksiyonelliğini muhafaza etmesine yardımcı olur ve müşterileriyle uzun süreli ve karşılıklı fayda sağlamaya yönelik ilişkiler geliştirir.
 

4. Palkos Trading, çevreye saygılı, kullanıcısına güven veren ürün çeşitlerini müşteri istekleri doğrultusunda oluşturur. 
 

5. Palkos Tarding, etkinliklerini çalışanlarının ve diğer insanların sağlığına zarar gelmesini önleyecek şekilde sürdürür.


Bunları gerçekleştirebilmek için Palkos Trading;
 

  • Süreç odaklı bir yaklaşım benimser; 

  • Değişen pazar koşulları ve beklentileri izleyip ve gereken düzenlemeleri zamanında yapar; 

  • Müşteri, ikmalci ve taşeronlaryla yakın işbirliği halindedir; 

  • Çalışanlarını müşteri beklentilerini karşılayabilmek için sürekli olarak eğitir ve bilinçlendir; 

  • Ürün, süreç ve hizmetleri geliştirmek için öneriler yapılmasını teşvik eder; 

  • Süreçlere ait performans göstergelerini oluşturup periyodik olarak gözden geçirir.